Každý človek sa niekoľkokrát v živote stretne s úmrtím blízkeho človeka. „Je to veľmi zraňujúca a emočne vypätá situácia. Aj keď sa snažíme uvažovať racionálne a vieme, že smrť k životu jednoducho patrí, zvládame ju veľmi ťažko,“ hovorí Marek Paciga, majiteľ rodinnej firmy Pohrebné a kamenárske služby Paciga v Spišskej Belej. V rozhovore nám porozprával aj o tom, ako pri riadení náročného podnikania využívajú vo firme FLOWii.    

Kedy ste založili vašu firmu a prečo?

Naša rodinná firma vznikla pred desiatimi rokmi. Myšlienka založiť pohrebné služby vznikla potom, čo nám na jeseň v roku 2013 zomrela stará mama. Chceli sme, aby jej pohreb vyzeral trocha inak, než sa to bežne robí. Mnohí známi nám tiež hovorili, že s poslednými rozlúčkami nemali dobré skúsenosti. Bohužiaľ, aj dnes sa nájde veľa firiem, ktoré dokážu zneužiť ťažkú situáciu rodiny, ktorá prežíva stratu blízkeho človeka.

Chceli sme to robiť inak a vniesť do tohto typu náročného podnikania dôstojnosť, ľudskosť a empatiu. Vieme, aká dôležitá je citlivá komunikácia s pozostalými, ktorí túžia potom, aby rozlúčka so zosnulým mohla byť na patričnej úrovni.

Čo všetko ste potrebovali na to, aby ste mohli začať s podnikaním?

Najprv sme si museli urobiť rôzne školenia. Navštevovali sme pohrebné výstavy v zahraničí, aby sme ľuďom v regióne mohli ukázať, že posledná rozlúčka môže byť naozaj dôstojná a nezabudnuteľná. To, či to robíme dobre, nám najviac potvrdzuje pozitívna spätná väzba od zákazníkov, ktorí k nám prichádzajú vybaviť pohreb.

Aký je váš podnikateľský koncept?

Sme členom Asociácie pohrebných služieb, čo znamená, že sa v našej oblasti pravidelne vzdelávame, chodíme na výstavy i rôzne školenia a semináre. V prvom rade je pre nás dôležité, aby sme pozostalým boli nápomocní. Sme veriaca rodina a chceme prežiť život zmysluplne. Naše podnikanie vnímame ako poslanie. Súčasná doba je poznačená honbou za peniazmi, no keď nás zasiahne vážna choroba alebo tragédia spojená so smrťou, človek sa zrazu zamyslí, čo je v živote skutočne dôležité.

Ľuďom chceme poskytovať kvalitné služby. Aj preto sme vo firme zaviedli interné predpisy, ktorými sa riadime. Naši zamestnanci majú tzv. dress code, čo znamená, že do práce prichádzajú vždy ustrojení. Je dôležité, aby sme vystupovali nielen reprezentatívne, ale boli za každých okolností zdvorilí voči našim zákazníkom. Neraz sa stane, že nám ľudia v hlbokom žiali povedia, čo ich trápi. Stane sa, že sú na nás aj nepríjemní, pretože ich trápia rôzne okolnosti, a neskôr sa prídu ospravedlniť, že to tak nemysleli.

Dbáme o tom, ako veci vyzerajú. Máme kvalitne vybavený vozový park a naše služby neustále zlepšujeme, aby sme pozostalým mohli sprostredkovať dôstojnú poslednú rozlúčku a takej na úrovni, ako sa patrí.

Aké obrady sú dnes v popredí – cirkevné alebo občianske?

Väčšinou cirkevné pohreby spojené so svätou omšou alebo sa na nich zúčastňuje kňaz. V regióne Spiša najmä na vidieku je stále zvykom, že ľudia v staršom veku zomierajú doma. Ak je v rodine človek v pokročilom veku, ktorý má pred sebou už len pár dní, rodina ho zväčša vezme na vlastnú žiadosť domov z nemocnice, aby mohol zomrieť v kruhu najbližších. V mestách ako Poprad či Kežmarok je už trend iný, v súčasnosti tam zaznamenávame aj viac kremácií.

Každej rodine sa snažíme pomôcť a odbremeniť. Okrem pohrebných alebo kamenárskych služieb pomáhame vybaviť potrebné dokumenty na úradoch. Po pohrebe ich od nás dostane v jednom spise. Keď treba, vieme ju usmerniť, aké inštitúcie navštíviť v rámci dedičského konania a vybavenia ďalších vecí po zosnulom.

Mnohí ľudia nás vyhľadávajú na odporúčanie známych. Vedia, že sa na nás môžu obrátiť a že ich v náročnej situácii neoklameme. Popritom robíme aj občianske obrady. To znamená, že od pozostalých dostaneme informácie o zosnulom, jeho fotografie alebo hudbu, ktorú rád počúval. Následne pripravíme prezentáciu, ktorá sa premieta počas samotného obradu.

Požiadavky ľudí sú rôzne a sme pripravení im vyjsť v ústrety, aby mohol byť pohreb podľa ich predstáv. Niekedy sa tiež stane, že s prejavom počas poslednej rozlúčky vystúpi niekto z rodiny alebo známych.

Ako pristupujete k téme smrti?

Na našej firemnej webovej stránke ponúkame sprievodcu Čo robiť, keď niekto zomrie. Začína sa citátom Platóna, ktorý znie: „Nikto nevie, čo je smrť a predsa sa jej všetci boja. Akoby uznávali, že je najväčším zlom, možno je pre človeka najväčším dobrom.“

Úprimne, od každodennej témy smrti, s ktorou sa stretávam v práci, sa snažím odosobniť. Začiatky boli, samozrejme, ťažké. Sme rodinná firma, v ktorej pracujem s manželkou a so synom. Niekedy sa rozprávame o pracovných veciach doma, no snažíme sa to nepreháňať a neprenášať prácu domov.

Vždy nás zasiahne, keď zomrie mladý človek alebo malé dieťa. Sú to ťažké príbehy a vtedy sa na to snažíme s kolegami v práci viac pripraviť. Takisto sa školíme, aby sme vedeli zvládať aj náročné situácie. Naša misia je jasná – chceme byť nápomocní rodinám. Navyše, každý pohreb je iný a neopakovateľný. Povedal by som, že u nás existuje iba premiéra. Každý sa so smútkom potrebuje vysporiadať sám. Najviac asi pomáha, keď máte doma usporiadaný rodinný život. Naša rodina je silno kresťansky založená, možno aj to nám veľmi pomáha.

Prejdime k praktickejším veciam. Akým spôsobom riadite firmu a aké nástroje vám pomáhajú?

V našej firme využívame systém FLOWii, v ktorom napríklad vystavujeme faktúry. Vo FLOWii si vedieme aj evidenciu obchodných prípadov a zákaziek. Vysvetlím to na príklade. Ak k nám príde zákazník, ktorý potrebuje pomník, založíme ho ako obchodný prípad. V systéme si spíšeme jeho požiadavky, pripravíme cenovú ponuku a pošleme mu ju na schválenie. Potom, čo nám ju zákazník odsúhlasí, sa obchodný prípad zmení na zákazku.

Naši zamestnanci využívajú FLOWii najmä v mobile, keďže sme veľa aj v teréne. Niekedy je potrebné ísť so zákazníkom na hrobové miesto a nafotiť ho. Inokedy sa robí rekonštrukcia starého hrobu a je potrebná jeho demontáž, čo treba tiež nafotiť. Všetky fotografie a potrebné informácie ukladáme vo FLOWii a pomáhajú nám.

Keďže okrem Spišskej Belej máme jednu pobočku aj v Poprade, rozhodli sme sa využívať CRM od FLOWii. Jeho výhoda spočíva aj v tom, že ak zaevidujeme zákazku na jednej pobočke a inú zákazku na druhej pobočke, máme to všetko v jednom systéme. Ak je nám niečo nejasné, zavoláme si a vysvetlíme, čo kde v systéme možno nájsť. Takisto máme nastavené notifikácie. To znamená, že vidím, kedy sa blíži termín ukončenia alebo dodania zákazky.

Kontrolujete si vo FLOWii aj firemné financie?

Financie tiež spravujeme vo FLOWii, s ktorým máme aj prepojené účty. Do systému si nahadzujeme všetky príjmy a výdavky, aby sme mali prehľad. Keďže spolupracujeme s externou ekonómkou, podklady uložené vo FLOWii je značne uľahčujú prácu. Podľa nich nám pripravuje aj mzdové účtovníctvo a pod.

A ako ste fungovali predtým, než ste zaviedli FLOWii?

Pracovali sme so systémom od inej firmy, ale tam sme mali veľké problémy. Keď sme pri pohreboch nahadzovali meno obstarávateľa, často sa nám stávalo, že systém vyhodil nejakého menovca. Značne nám to komplikovalo prácu, keďže zákazka sa priraďovala k nesprávnemu zákazníkovi. Aj preto sme hľadali systém, ktorý by nám pomohol viac.

Pamätám si ešte, keď sme s podnikaním začínali, že som nosil faktúry ekonómke a robil som si svoju evidenciu, aby som bol v obraze. Niečo som si zapisoval do počítača a niečo na papier. Zavedením jednotného systému na riadenie podniku sa nám podarilo procesy urýchliť a prácu zefektívniť. Zatiaľ nám to takto funguje dobre.

Používate aj iné systémy v rámci podnikania okrem FLOWii?

Nie, vystačíme si s FLOWii. Faktúry, ktoré napríklad vystavím v systéme, si stiahnem a vytlačené ich zakladám do dokumentácie pre zákazníka. Po pohrebe alebo vyhotovení pomníka mu odovzdám všetku potrebnú dokumentáciu v jednom spise do rúk.

Akú radu by ste dali svojmu mladšiemu ja so súčasnými skúsenosťami, keby ste začali podnikať až dnes?

V každom štádiu človek premýšľa inak a má iné skúsenosti. Niekedy musí urobiť aj chyby, aby prišiel na to, že sa z nich poučil a posunie ho to dopredu.

A akú radu by ste dali iným podnikateľom?

Konkurencia je dobrá, ak je zdravá. Ak každý z nás bude robiť poctivo a čestne, čo v dnešnej dobe, žiaľ, nie je veľmi zaužívané, vtedy nás to vie posunúť všetkých. Hlavne by sme nemali zabúdať, že zmyslom podnikania je pomáhať ostatným ľuďom a celej spoločnosti.


O firme Paciga s.r.o.

Rodinná firma Pohrebné a kamenárske služby Paciga sídli v Spiškej Belej, jednu pobočku má aj v Poprade. Jej cieľom je poskytovať a zabezpečovať komplexné pohrebné služby 24 hodín denne každý deň v týždni počas celého roka na vysokej profesionálnej úrovni. Takisto zabezpečuje vnútroštátnu a medzinárodnú prepravu zosnulých, poradenskú a konzultačnú činnosť či vybavenie potrebnej dokumentácie. Do podtatranského regiónu sa snaží prinášať nové poznatky a trendy v oblasti pohrebníctva a prenáša ich do praxe. V regióne je tiež jediným členom Asociácie pohrebných služieb a pravidelne sa zúčastňuje stretnutí Asociácie a odborných výstav na Slovensku a v zahraničí. Rodinná firma Paciga v roku 2016 prvýkrát predstavila prenosné chladenie na výstave Slovak Funeral.

Petra Nagyová, foto: archív Paciga s.r.o.