Ako máte vo firme nastavený marketing? Chcete ho robiť efektívnejšie? V prípade, že ešte nemáte vytvorený marketingový plán, čím skôr tak urobte. V našom blogu vám poradíme, ako si vytvoriť jednoduchý marketingový plán a ako vám môžu pomôcť dáta z CRM systému.
Každá firma je jedinečná. Neexistuje preto jeden univerzálny návod na vytvorenie marketingového plánu, ktorý by vyhovoval každému. Či už pôsobíte v oblasti gastronómie, vývoja softvérov alebo podnikáte v oblasti logistiky, marketingové plány sa vždy líšia.
Čo je marketingový plán?
Marketingový plán je strategický dokument, ktorý pomôže vašej firme definovať marketingové ciele a plánovať konkrétne kroky na ich dosiahnutie. Je tiež súčasťou podnikateľského plánu.
Čo obsahuje marketingový plán?
Marketingový plán je ako vaša mapa, ktorá vašej firme môže pomôcť nasmerovať sa tak, aby ste dosiahli svoje obchodné a marketingové ciele.
Každý marketingový plán:
- identifikuje cieľovú skupinu zákazníkov
- analyzuje konkurenčné prostredie
- určuje najefektívnejšie marketingové kanály a taktiky
- obsahuje rozpočet, časový harmonogram a metriky na meranie úspechu rôznych marketingových aktivít
Aký je rozdiel medzi marketingovým plánom a marketingovou stratégiou?
Marketingová stratégia je komplexnejšia, pretože definuje celkový prístup, smer a dlhodobé ciele firmy v marketingu. Ide o dokument, ku ktorému sa firmy dlhodobo vracajú. Aj preto by mala byť konzistentná.
Marketingový plán by sa mal aktualizovať každý rok, keďže reaguje na zmeny trhu a na výsledky predošlých marketingových aktivít. Je praktickejší a podrobnejšie opisuje „ako“ a „kedy“ firma môže naplniť konkrétne kroky a činnosti a ako môže plánovať svoje kampane, aby mohla dosiahnuť svoje ciele v marketingovej stratégii.
Marketingový plán väčšinou obsahuje:
- analýzu trhu
- identifikáciu cieľovej skupiny
- stanovenie hlavných marketingových cieľov
- vytvorenie základnej koncepcie, ako tieto ciele dosiahnuť.
Prvé kroky, ktorými by ste mali začať k zviditeľneniu vašej firmy
Predtým, než všetko naštartujete na zvýšenie predaja, analyzujte.
Aká je vízia vášho biznisu?
Predtým, než sa pustíte do prípravy marketingového plánu, premýšľajte o svojich príležitostiach. Podnikáte online alebo máte kamenný obchod? Aké produkty a služby ponúkate? Prečo ste na trhu a čo chcete odovzdať zákazníkom?
SWOT analýza je dôležitá
Urobte si SWOT analýzu vášho biznisu, ktorá vám poskytne komplexný pohľad na silné a slabé stránky firmy, ale aj na vonkajšie príležitosti a hrozby. SWOT je skvelým nástrojom na strategické plánovanie. Vďaka nej lepšie pochopíte vnútorné a vonkajšie prostredie firmy a vytvoríte svoj marketingový plán na pevných základoch.
Silné Stránky (Strengths): V tejto časti analýzy sa zamerajte na to, čo robí vaša firma dobre. Môže zahŕňať aspekty ako silná značka, lojálni zákazníci, jedinečné technológie, skúsený tím, finančná stabilita, a pod. Identifikáciou silných stránok pochopíte, v čom môžete prekonať svoju konkurenciu.
Slabé Stránky (Weaknesses): Analyzujte interné faktory, ktoré brzdia vašu firmu alebo ju stavajú do nevýhodnej pozície. Máte nedostatočné zdroje, neefektívne procesy alebo váš produkt vykazuje isté obmedzenia? Majú ľudia dostatočné povedomie o vašej značke? Po identifikácii slabých stránok pracujte na ich zlepšení alebo minimalizácii ich dopadu.
Príležitosti (Opportunities): Aké externé príležitosti môže využiť vaša firma na rast a zlepšenie svojej pozície? Sledujte trendy na trhu, demografické zmeny alebo či môžete využívať nové technológie v podnikaní. Aké príležitosti na trhu ste si doteraz vôbec nevšímali a je čas im venovať pozornosť? Identifikáciou príležitostí firmy môžu vytvárať strategické plány.
Hrozby (Threats): SWOT analýza sa zameriava aj na potenciálne hrozby pre firmu, ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia. Pozrite sa lepšie na konkurenciu, negatívne trhové trendy, neistoty v ekonomike a spíšte si, ako môžete minimalizovať všetky riziká vo vašom podnikaní.
Vytvorte si vzor Marketingového plánu a upravte podľa seba
Kto je vaša cieľová skupina? Segmentujte ju vďaka CRM systému
Urobili ste si prieskum trhu? Poznáte dobre svoju cieľovú skupinu a potenciálnych zákazníkov? Viete, akí sú a čo potrebujú? Zistite si o nich čo najviac, aby ste vedeli, ako môžete predávať vaše produkty a služby ľuďom.
Aké je nákupné správanie vašej cieľovej skupiny? Prečo ľudia nakupujú u vás? Podľa čoho sa rozhodujú? Čo pre nich rieši váš biznis? Ako trávia svoj voľný čas? Čo ich motivuje nakupovať? Chcú ušetriť peniaze, čas, ukázať sa ako úspešní alebo si užívať?
Pamätajte, že motivačné faktory bývajú všeobecne emočné. Ak sa chcete dozvedieť viac o vašich zákazníkoch a partneroch, skvelým nástrojom je aj CRM systém. Dáta z neho vám môžu dobre poslúžiť na popísanie jednotlivých cieľoviek a segmentov. CRM vám veľa napovie, prečo vás ľudia vyhľadávajú, s akými problémami sa na vás obracajú a ktoré vami ponúkané produkty alebo služby sú u nich viac alebo menej populárne.
Vďaka CRM takisto môžete analyzovať predaje – aké typy produktov ľudia vyhľadávajú, v akej sezóne kupujú najviac, kedy sa vám oplatí nastaviť novú kampaň? Takáto databáza informácií môže byť veľmi cennou pomôckou nehovoriac o tom, ak chcete zákazníkov kontaktovať.
Vďaka FLOWii CRM systému a databáze kontaktov si môžete pomôcť so segmentáciou a kategorizovať svojich zákazníkov.
Aké máte marketingové ciele? Stanovte si ich a prioritizujte
Ak sa chcete venovať marketingovým aktivitám, v prvom rade by ste si mali stanoviť jasné a konkrétne formulované ciele. Mali by byť špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené (metodika SMART).
Každý marketingový plán by mal mať jeden cieľ. Napríklad uvedenie produktu na trh alebo marketingový plán na kompletnú propagáciu. Chcete zvýšiť predaje? Definujte si ich v marketingovom pláne, ako napríklad chcete zvýšiť predaj produktu o 30% počas ďalších sedem mesiacov. Chcete osloviť viac zákazníkov? Koľkým z nich by mali vaši obchodníci počas dňa zavolať a akými konkrétnymi kanálmi sa k nim ešte môžete dostať?
Marketingové ciele by ste mali mať vždy v súlade s vašimi obchodnými cieľmi. Ak chcete expandovať, zamerajte sa napríklad na zvýšenie povedomia o vašej značke. Oslovujte tamojších zákazníkov, testujte alebo skúste vytvárať dopyt na konkrétnom trhu.
Ak ste si už stanovili ciele, určite ich prioritizujte aj na základe ich potenciálneho dopadu na firmu a zdrojov, ktoré máte.
Máte rozpočet na marketingové aktivity?
Váš rozpočet by mal poskytovať podrobný prehľad očakávaných príjmov a výdavkov v rámci marketingových aktivít. Začnite napríklad analýzou minulých ziskov a výdavkov.
Ak ste už v minulosti investovali do marketingu, pozrite sa na to, čo vám fungovalo a čo nie. Realisticky zhodnoťte svoje financie a do čoho môžete investovať. Marketingový rozpočet by mal byť úmerný celkovým príjmom alebo rozpočtu firmy.
Bežnou praxou je alokovať určité percento z celkového predaja alebo príjmov na marketing. Toto percento sa v závislosti od odvetvia a veľkosti firmy často pohybuje medzi 5 až 10%.
Pri plánovaní rozpočtu berte do úvahy aj sezónne vplyvy. Ak viete, že vaše predaje stúpajú počas nejakého konkrétneho obdobia alebo sviatkov, alokujte viac financií na marketing. Určite sa vám oplatí, ak budete mať rozpočtovú flexibilitu na prispôsobenie sa nečakaným príležitostiam alebo výzvam na trhu.
Súčasťou marketingového plánu je aj obsahová stratégia
Obsahová stratégia je dôležitou súčasťou marketingového plánu. Pomôže vám vytvárať, distribuovať a spravovať obsah, ktorý oslovuje a zapája cieľové publikum.
Obsahová stratégia má rôzne prínosy:
- Kvalitný obsah pomáha budovať povedomie o značke a vytvára dôveru u zákazníkov
- Atraktívny a relevantný obsah pritiahne a udrží záujem vašej cieľovky
- Kvalitný a zaujímavý obsah podporuje konverzie a generuje nové obchodné príležitosti
- Dobre naplánovaný a cielený obsah zlepšuje viditeľnosť vášho webu, e-shopu a ďalších kanálov
Viac sa tejto téme budeme venovať v našom ďalšom blogu.
Marketingový plán by mal mať jednu stranu
Cieľom marketingového plánu je vám poskytnúť rýchly, jasný a ľahko stráviteľný prehľad o kľúčových marketingových cieľoch, taktikách, cieľovej skupine a rozpočte. Nespoliehajte sa len na intuíciu a sporadické výsledky, ale vracajte sa k nemu a vyhodnocujte vaše marketingové aktivity.
Zapojte do marketingu aj váš tím
Aby marketingový plán fungoval, je dôležité, aby spolupracoval aj firemný tím, ktorí sú tiež nositeľmi značky. Takisto by vaši ľudia mali vedieť, akým marketingovým aktivitám sa venujete alebo aká kampaň práve beží. Rozdeľte si úlohy, kto má na starosti dohliadanie nad plánom, dátovú analytiku, kto sa venuje grafike alebo obsahu a spravovaniu sociálnych sietí. Na to všetko vám môže skvelo poslúžiť aj online projektový manažment, vďaka ktorému váš marketing môžete posunúť na iný level.