Chcete mať pravidelný kontakt so zákazníkmi a budovať s nimi dlhodobé vzťahy? Informujte ich o novinkách, posielajte im inšpiratívne čítanie alebo ich vzdelávajte z odvetvia, v ktorom pôsobíte. Newsletter stále patrí medzi najefektívnejšie nástroje online marketingu.
Newsletter a emailing - aký je medzi nimi rozdiel?
Newsletter a emailing sa často považujú za to isté, avšak je medzi nimi zásadný rozdiel. Kým newsletter prináša informačný obsah a slúži viac na rozširovanie povedomia o značke, emailing sa využíva predovšetkým na podporu predaja produktov a služieb. Oba sú dôležitou súčasťou email marketingu.
Ak chcete informovať vašich súčasných i potenciálnych zákazníkov o zaujímavých novinkách alebo ich inšpirovať dobrým čítaním z odvetvia, v ktorom pôsobíte, newsletter je na to vhodná forma. Prostredníctvom newslettra môžete zdieľať články z firemného blogu alebo vzdelávať svoje publikum.
Newsletter vám môže poslúžiť na zvyšovanie návštevnosti vašej webovej stránky alebo eshopu, čím posilňujete povedomie o vašej firme. Ideálne je, ak ho posielate pravidelne – napríklad raz alebo dvakrát do mesiaca.
V prípade emailingu by mal byť váš obsah viac reklamný, aby ste motivovali zákazníkov k opakovanému nákupu. Môžete v ňom informovať o aktuálnych akciách alebo zaujímavých ponukách v rámci plánovaných kampaní.
Newsletter, ktorý sa číta alebo obsah je dôležitý
Obsah mailu je podstatnou súčasťou plánovania e-mailovej kampane. Mali by ste poznať svoju cieľovú skupinu - aká je, čo jej chcete ponúknuť a akým obsahom ju chcete zaujať?
Kvalitný obsah predáva. Dokonca viac než ponuka výhodnej ceny. Aký obsah publikujete na firemnom webe alebo e-shope? Uverejňujete pravidelne blogy alebo prinášate novinky? Nenechávajte si ich len pre seba, dajte o nich vedieť vašim zákazníkom. Čím je newsletter obsahovo zaujímavejší, tým viac si ho vaše publikum obľúbi.
Náš tip: Pripravte taký newsletter, ktorý by ste si prečítali aj vy sami. Nesnažte sa len predávať. Ponúknite zákazníkom hodnotné info, informujte ich o nových článkoch na blogu, odhaľte niečo zo zákulisia firmy alebo predstavte svoj tím. Storytelling a príbehy vždy zaujmú. Budujte svoju značku a buďte bližšie k ľuďom.
Pri tvorbe newslettra myslite na to, čo, komu a s akým účelom chcete povedať. Newsletter by mal byť štruktúrovaný a vyskladaný z pútavých textov s funkčnými preklikmi, ktoré odkazujú na vaše články, blogy alebo jednotlivé podstránky s vašimi produktmi alebo službami.
Ak poznáte vašu cieľovú skupinu, ľahko zvolíte tón a emóciu, ako sa budete k ľuďom prihovárať. Zvolený komunikačný jazyk by mal odzrkadľovať hodnoty vašej firmy.
Databáza kontaktov je pre úspešný newsletter dôležitá
Bez čoho sa pri odosielaní newslettra určite nezaobídete je dobrá databáza kontaktov a mailových adries. Ide o kontakty súčasných i potenciálnych zákazníkov, ktorí s vašou firmou v minulosti prišli do styku alebo súhlasili s možnosťou odoberania newslettra.
Kontakty na ľudí a ich mailové adresy môžete získavať rôznymi spôsobmi. Či už prejavia záujem o odoberanie newslettra pri nákupe alebo sa prihlásia na odber noviniek priamo na vašom webe alebo e-shope.
Pravidlá GDPR platia pre všetkých. To znamená, že na kontaktovanie alebo zasielanie e-mailov na marketingové účely potrebujete súhlas od každého, komu newsletter alebo emailing posielate. Zároveň musia obsahovať možnosť odhlásiť sa, aby ste svojich zákazníkov nespamovali.
Databázu kontaktov môžete rozdeliť na segmenty - a teda na skupiny, ktoré majú jeden či viac spoločných charakteristických znakov. Aj vďaka tomu môžete váš obsah prispôsobovať alebo testovať na rôzne cieľovky.
Vyberte si vhodný emailový nástroj
Ak berieme do úvahy cenu, výkon a rýchlosť poskytovaného obsahu, ide o jeden z najefektívnejších marketingových nástrojov. Navyše premysleným emailingom alebo dobre vytvoreným newslettrom získavate okamžitú odozvu ľudí, rýchly nákup a budujete dlhotrvajúci vzťah s vašimi zákazníkmi.
Na rozposielanie newslettra, emailingu alebo iných hromadných mailov nepotrebujete žiadne zložité nástroje, ani odborné znalosti. V súčasnosti nájdete na trhu veľa emailingových nástrojov, v rámci ktorých nastavíte svoje emaily jednoducho. Mnohé z nich dokonca ponúkajú na zaujímavé šablóny alebo si ich môžete sami vyskladať.
Emailové nástroje neslúžia len k príprave newslettra a na hromadný emailing. Niektoré môžete prepojiť aj s vaším webom a interným systémom, vďaka čomu sa do neho zbierajú všetky kontakty.
To znamená, že v nich môžete spravovať databázy, filtrovať kontakty podľa rôznych kritérií, tvoriť šablóny emailov i samotné maily, testovať kampane, rozposielať a zároveň vám umožňujú aj vyhodnocovanie kampaní.
FLOWii dokonale poslúži na hromadný emailing
Ak si vyberáte vhodný nástroj pre emailing, urobte si najprv dôkladnú analýzu na trhu a vyberte si taký, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať požiadavkami i funkčnosťou. Často si ich môžete otestovať aj zadarmo.
Zamerajte sa na to, čo všetko emailingový nástroj dokáže. V niektorých môžete vytvoriť šablónu a celý newsletter, ktorý z neho odošlete a následne zmeriate. To znamená, že môžete sledovať, kto na aký odkaz klikol alebo koľko ľudí otvorilo váš email.
Pri výbere vhodného nástroje sledujte aj cenu za použitie. Tá sa často odvíja od počtu kontaktov v databáze alebo od počtu odoslaných mailov. Medzi najpoužívanejšie emailové nástroje patria MailChimp, ktorý umožňuje aj vytváranie vlastných templatov pre newsletter. Z českých nástrojov sú známe Ecomail alebo SmartEmailing.
Jeden z efektívnych nástrojov na emailing a rozposielanie newslettrov ponúka aj FLOWii. V Mailchimpe si napríklad vytvoríte šablónu, ktorú naplníte obsahom a následne ju natiahnete do FLOWii. Prípadne vám newsletter môže vytvoriť grafik. Myslite na to, aby bol váš dizajn responzívny, aby sa newsletter dobre zobrazil na počítači či na telefóne.
FLOWii dokáže váš newsletter rozposlať na vami vybranú databázu kontaktov a kampaň zmerať a vyhodnotiť. Veľkou výhodou je, že emaily sú personalizované, čím oslovujete každého menom. Ak už s FLOWii pracujete, nemusíte nič importovať, prepájať alebo vytvárať nové zoznamy. Stačí iba, ak budete databázu pravidelne čistiť a aktualizovať. Navyše kontakty môžete pri rôznych kampaniach alebo hromadných mailingoch segmentovať.
Aké kritériá sledovať pri výbere nástroja pre emailing?
- Segmentácia
- Možnosť automatizácie
- Personalizácia – možnosť oslovenia menom
- Ľahké tvorenie dynamického obsahu
- Výber zo šablón
- Napojenie na interné systémy firmy
- Reporting
Petra Nagyová