Filip Adamovič je SEO specialista, který se před několika lety rozhodl osamostatnit a založil firmu Adamovic SEO. Když začal podnikat, začal používat i FLOWii, která mu pomáhá s vystavováním online faktur, ale používá také plánovač úkolů. V našem rozhovoru vysvětluje, proč je SEO pro firmy důležité, jak se změnilo a jak jej mohou doplnit jiné formy reklamy.
FLOWii fakturace i plánovač úloh urychluje procesy
Proč jste se rozhodli podnikat v oblasti SEO?
Pracoval jsem jako SAP developer pro firmu Tory Consulting a postupně jsem se vypracoval výše. Přestalo mi však vyhovovat, že musím chodit každý den do práce a být tam na konkrétní čas.
Pomalu jsem se zaučoval do problematiky SEO. Sledoval jsem různá videa, tutoriály, četl si blogy, až přišel první klient a pak další. V roce 2016 jsem si otevřel vlastní firmu Adamovic SEO.
Se založením firmy je však spojena i další agenda. Musíte se starat o zákazníky a řídit firmu, posílat faktury, řešit účetnictví.
Od začátku jsem musel fakturovat. Hledal jsem proto řešení, které by mi pomohlo s jednoduchým vystavováním faktur. Našel jsem firmu, která nabízela bezplatnou online fakturaci. Vadilo mi však, že ve svém balíčku zdarma jsem mohl vystavovat pouze faktury s jejím logem. Nakonec jsem našel aplikaci FLOWii, kterou k online fakturaci používám dodnes.
FLOWii nám také velmi pomáhá při práci v týmu. Používáme plánovač úkolů, kde vidím, kdo má jaký úkol na starosti. V budoucnu bychom rádi využívali e-mailing nejen k zasílání faktur, ale také k zasílání newsletterů. FLOWii umožňuje hromadné rozesílání e-mailů, což je značná výhoda, a v dnešní době je e-mailový marketing také důležitou součástí podnikání.
Co vlastně znamená SEO?
Zkratka SEO pochází z anglického pojmu Search Engine Optimization. V překladu do češtiny to znamená optimalizace pro vyhledávače. To, co dnes v rámci SEO děláme, spočívá v tom, že přizpůsobujeme obsah vyhledávacímu botovi v Googlu, který navštěvuje webové stránky a indexuje je.
Indexování znamená, že Google řadí webové stránky na základě určitých parametrů od jedné do sta (nebo více). Každý by byl nejraději na první stránce vyhledávání, tedy co nejvýše. Aby Google mohl tyto webové stránky seřadit, musí je také umět vyhodnotit podle kritérií SEO. Dívá se tedy na to, zda je obsah na daném webu dostatečně relevantní, zda má dostatek zpětných odkazů a dnes už dokáže hodnotit také UX (User Experience), tedy zda návštěvník na stránce zůstal delší nebo kratší dobu apod.
SEO a PPC není totéž, SEO vyžaduje čas
Takže firmy vás oslovují především proto, aby se v žebříčku Google vyhledávače dostaly co nejvýše?
Jednoznačně. Mnoho firem, které nás oslovují, už většinou nějakou formu propagace dělají. Naše firma se například nevěnuje PPC kampaním, orientujeme se výlučně na SEO. Máme sice pár klientů, kteří u nás mají i PPC, ale je to jen doplněk k našemu core byznysu. To znamená, že pokud za námi přijde zubní ambulance, že chce být mezi prvními ve vyhledávači a má pěknou webovou stránku, z hlediska SEO jí to vyšperkujeme, aby ji Google posunul výše.
Pro nás je důležité, aby měli zákazníci dobře nastavené SEO. Kromě toho sahají i po jiných formách reklamy, což je dnes velmi důležité – ať už píší blogy, mají reklamu na sociálních sítích, publikují články v novinách nebo v rámci jiných portálů, případně zveřejňují svá videa na YouTube apod.
Čím se vaše firma liší od konkurence?
V poslední době se z mnoha PPC agentur stávají také SEO agentury. Je to trend, který pozoruji už několik let. Je přirozené chtít zákazníkům nabídnout dvě služby v jednom a tím pádem vydělat dvakrát. My to ale neděláme, chceme dělat kvalitní SEO, a to také znamená, že na to máme i více času.
SEO kdysi a dnes
Je nějaký rozdíl mezi budováním SEO v minulosti a dnes?
Ještě v roce 2012 bylo SEO velmi jednoduché. Stačilo vytvořit několik odkazů v textu na webu, začlenit klíčové slovo a SEO bylo hotové. Google nám to však každým rokem ztěžuje (smích). To znamená, že Google přijde vždy s novými doporučeními, jak SEO ještě více zdokonalit. Co platilo v minulosti, dnes už neplatí.
Pokud jsem měl kdysi SEO postavené z 90 % na odkazech a 10 % tvořil obsah (content), Google dnes tyto parametry posunul na úplně jinou úroveň. I když má dnes firemní web hodně odkazů, nemusí být ve vyhledávači vůbec na prvním místě. Z tohoto důvodu je důležité, aby firma nebo značka tvořila jedinečný obsah.
To však neznamená, že odkazy nejsou důležité. Jsou, ale z relevantních stránek, které přidávají hodnotu každému webu. Z toho vyplývá, že čím více kvalitních odkazů na vašem webu uvedete, jejich hodnota může v některých případech trumfnout i lepší obsah.
Jak firmám pomáhá tvorba hodnotného obsahu ve spojení s klíčovými slovy
Je tedy budování obsahu pro značky důležité?
Obsah je důležitý nejen na webové stránce, ale i mimo ni. Pokud dnes nejsem nikde zmíněn, jsem prostě neviditelný. Mnoho firem v dnešní době získává zákazníky také prostřednictvím obsahu, který vytváří. I když jsem malý podnikatel, pokud zmíním, že moje firma nabízí kvalitní autoservis nebo výrobu nábytku na míru, mohu díky tomu dostat lidi na svůj web. Případně může spolupracovat s copywriterem, který článek upraví nebo napíše zajímavě a podle určitých parametrů. I zde však platí, že není obsah jako obsah. Firmy by dnes měly dbát na kvalitní a hodnotný obsah, kterým se odliší od konkurence. A rozhodně nedoporučuji texty kopírovat, protože je to jednak nefér vůči konkurenci a jednak to Google rychle vyhodnotí.
Pokud jsem již obsah vytvořil, co mám dělat s klíčovými slovy?
Základním pravidlem je vědět, o čem píšu. Případně se podívám do Googlu, které stránky s podobným obsahem dosahují vyšších pozic a podívám se, o čem píší. Vždy je dobré, pokud má článek přidanou hodnotu. Nemusí to být elaborát, měl by být hlavně informačně vyvážený a alespoň stejně kvalitní jako ho má konkurence. Při tvorbě obsahu je také důležité používat v něm klíčová slova. Je to právě SEO specialista, který dodá analýzu a nakonec řekne, která klíčová slova (key words) je vhodné použít v obsahu.
Například pokud konkurence napíše článek s titulkem 5 nejlepších sekaček v Česku, může moje firma vydat článek s názvem Nejlepší sekačka v roce 2023. Měli byste zkrátka zaujmout správným titulkem a tomu by měl samozřejmě odpovídat i článek. Zároveň platí, že pokud je klíčovým slovem sekačka, zmíním jej několikrát nejen v názvu článku, ale také v podnadpisech nebo v samotném textu.
Jak by SEO mělo spolupracovat s jinými formami reklamy?
Představte si, že někdo prodává garážová vrata. V tomto segmentu je velká konkurence, protože je nabízí mnoho firem. Máme zavedenou značku, která je na českém trhu známá už 20 let. Má dobrý web, firma má člověka, který se o SEO stará. Pokud si jako firma založím novou stránku a budu ji chtít předběhnout, tak tři roky nebudu dělat nic jiného než dohánět.
Abych se na tuto úroveň dostal dříve, potřebuji PPC reklamu. Jinak bych musel v rámci SEO tři roky něco vytvářet, abych dohnal, a nakonec předehnal konkurenční firmu. U SEO platí zásada, že se při něm nedá sprintovat, ale pozvolně vytrvale utíkat. To znamená, že vytrvale vytvářím hodnotný obsah, vkládám do něj klíčová slova, linky odkazující na hodnotné zdroje (ne na konkurenci), do toho dělám sociální sítě, zakomponuji Google reklamu, pak se to dá zvládnout.
Klienti tomu často nerozumí, že jak může Google reklama získávat stránce návštěvnost, ale je to tak. Google reklama je dobrá i pro SEO, nikoli pouze pro reklamu jako takovou. Pokud mám na svých stránkách návštěvnost, Google ji může měřit a my můžeme vyhodnotit, zda je to dobrá nebo špatná návštěvnost. Pokud je návštěvnost dobrá, získává body i samotné SEO.
Kolik odkazů v rámci článku je optimální?
Pokud čtenáře příliš nevyrušují, může jich být v podstatě libovolný počet. Samozřejmě nedoporučuji odkazovat na konkurenci. Platí také zásada, že pokud píšu o sekačkách na trávu, tak nebudu odkazovat na text o sekačkách na Wikipedii, protože je to nesmysl. Pokud se zmíním o tom, že sekám trávu a používám speciální bio hnojivo, a na Wikipedii je o tom zmínka, v takovém případě na ni odkazovat mohu. Člověk si díky tomu může najít více informací, o čemž nepíšu na svém blogu nebo v rámci článku. Google chce hodnotit obsah podle některých faktorů. Také se mu snadněji hodnotí, pokud předem uvedeme odkaz na autora článku. Čím více zpětných odkazů autor má, tím je pro Google zajímavější.
Jak vypadá proces nastavování SEO?
Celý proces budování SEO pro firmu začíná prvním telefonátem, kdy zákazníkovi vysvětlíme, co to obnáší. Nějaký čas do toho musí investovat i samotná firma. Nejde jen o to zaplatit za SEO a hned budeme mít lepší pozice.
Na začátku nás zajímá, jaká je její konkurence, jaká klíčová slova bychom měli optimalizovat, a pak buď má vlastního copywritera, nebo to nechá všechno na nás a my začneme s analýzou klíčových slov. Po analýze je schválíme s klientem, kterému stránku optimalizujeme. Není to jako u PPC, kde můžete vybírat stovky klíčových slov, spustíte kampaň a najednou se vám bude zobrazovat reklama.
U SEO důkladně vybíráme klíčová slova, která jsou nejvyhledávanější, avšak s dobrou mírou konkurence. Nerad tvrdím zákazníkovi, který prodává plastová okna, že za půl roku bude první, protože to není pravda a u SEO toho za tak krátkou dobu ani nemůžete dosáhnout. Pokud k nám přijde například velká mezinárodní účetní firma a chce být na první pozici, je to možné, ale ne hned. Kromě toho musí dělat další důležité marketingové aktivity, jako je pravidelné psaní blogů, přispívání na sociální sítě, tvorba videí na YouTube a podobně, čímž se za pár let může dostat na požadovanou pozici.
Mnohem lepší je důsledně optimalizovat a pomalu se posouvat nahoru. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že existují značky, které jsou na trhu již 20 let nebo mají mezinárodní působnost a jejich pozice je díky tomu silnější. Soustavnou a vytrvalou optimalizací a dobrou marketingovou strategií se však každá společnost může posunout dále.