Martin Pribila přišel před několika lety se zajímavým nápadem. Chtěl stavět ekologicky udržitelné domy. Jeho podnikatelská cesta nebyla zpočátku snadná, protože se potýkal s problémy. Překonání náročných překážek mu však pomohlo, aby se mohl realizovat při stavbě krtčích domů, které v některých případech připomínají hobití domky. Dnes jeho firma Krtkodom pomáhá lidem plnit jejich sen o ekologickém bydlení. V oblasti podnikání, řízení projektů a online fakturace zase společnosti pomáhají řešení FLOWii.

Firma, která staví ekologické domy

Už nějaký čas se věnujete projektování a realizaci krtčích domů. Můžete přiblížit jejich koncept?

Krtkodom je ekologický a energeticky soběstačný dům na svahu, který šetří provozní náklady. Navrhujeme je tak, aby majitelé měli ve svém novém bydlení dostatek přirozeného světla. Energie ze slunce zároveň dům vytápí. I bez vytápění a chlazení je v domě stabilní teplota a zdravé klima. Naše domy mají zelenou střechu, čímž chráníme životní prostředí a biologickou rozmanitost.

Málokdo možná ví, že v půdě na střeše se může zadržet až 70 tisíc litrů vody, kterou lze využít k zavlažování zahrady. Krtkodům je chráněn přírodou, půda tlumí hluk a přebytečnou energii, což má významný vliv i na regeneraci člověka. Je energeticky nenáročný, náklady na energii jsou nízké a jeho majitelé si dokonce mohou vyrábět vlastní elektrickou energii.

Jak se zrodil nápad, že se budete věnovat právě domům, které jsou kryté zemí?

Jsem vystudovaný statik. Projektování domů se věnuji již několik let, dříve jsem působil i v zahraničí. Než jsem založil vlastní společnost, pracoval jsem tři a půl roku v Rakousku. Ještě během studia statiky na stavební fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě jsem se rozhodl dát si pauzu a po třetím ročníku jsem odjel do Austrálie. Mým snem tam bylo projektovat stavby a ten se mi splnil.

Statika je při navrhování a stavění domu v zemi jednou z nejdůležitějších věcí, jelikož jsou na dům vyvíjeny velké zemní tlaky. Během mého pobytu v Rakousku se mému zaměstnavateli dařilo získávat zajímavé projekty, ale po čase se začaly opakovat. Uvědomil jsem si, že to není cesta, kterou chci jít. Navíc vám málokdo dovolí pustit se do tak bláznivého nápadu, jako je stavba domů v zemi.

Psal se rok 2010 a doba krtčím domům na Slovensku moc nepřála. Tak jsem se rozhodl, že jeden nejprve postavím pro svou rodinu a založil jsem si firmu. To jsem ještě netušil, jak budou další měsíce obtížné.

Nelehké začátky v podnikání

Co se stalo v začátku vašeho podnikání?

Byl jsem moc nezkušený. V naší rodině podnikal pouze strýc, ale v 90. letech minulého století bylo podnikání jednodušší a bláznivější. Při realizaci projektu jsem si dobře nespočítal všechny náklady. Nevěděl jsem, kolik do čeho budu muset investovat. Ne všechno je při projektu viditelné, ačkoli materiál něco stojí. A tak se stalo, že jsem prodělal.

Po měsíci jsem zjistil, že jsem koupil špatný pozemek. Ztráta nenápadně rostla a já se dostával stále více do minusu, takže jsem se nesmírně zadlužil. I z tohoto důvodu dnes předávám své zkušenosti dál. Snažíme se lidem poradit, aby neudělali stejnou chybu, aby si dobře vybrali pozemek a případně si nechali poradit, než ho koupí.

S jakými požadavky za vámi přicházejí klienti?

Často si dnes pořizují pozemky bez sítí. Poslední tři roky chybí každému projektu minimálně jedna síť, kterou musíme řešit po vlastní ose. Ukazuje se, že na mnoha pozemcích je třeba řešit i vlastní elektřinu. Lidem doporučujeme, aby se snažili zajistit co největší soběstačnost domu, protože v budoucnu může nastat problém se zdroji. Neustále hledáme způsoby, jak bychom mohli realizovat výstavbu více ekologicky, a to nás naplňuje.

Co se týče podmínek pro výstavbu, v první řadě je třeba, aby k pozemku vedla cesta. Jakmile máte cestu, ostatní už dokážeme zajistit – jedná se zejména o elektrickou energii, pitnou vodu a zajištění čištění splaškové vody. To jsou základy. Mnozí klienti si koupí svažitý pozemek, neboť chtějí mít hezčí výhled. Tehdy radíme, že jednu úroveň nad domem mohou využít jako zahrádku k rozšíření soběstačnosti a druhou jako relaxační zónu.

Firma, která nejen projektuje a staví, ale také radí

Radí se s vámi klienti i také při koupi pozemku, zda je vůbec vhodný pro stavbu krtkodomu?

Tuto službu poskytujeme již několik let, protože se stává, že klient koupí nevhodný pozemek. Někdy se stačí podívat na fotografie a vidíme, že to bude problém. Prodávající mu řekne, že je s pozemkem vše v pořádku, a tak nemá důvod pochybovat.

Pokud nás někdo osloví, rádi přijedeme, abychom posoudili pozemek ještě před jeho koupí nebo po rezervaci. Je to pro lidi velká pomoc, protože pokud pozemek není vhodný, mohou si najít nový, kvalitnější, a na něm si postavit svůj vysněný dům. Vědí, co je na pozemku čeká, jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna, zda tam budou mít soukromí a právní záležitosti.

Jak vznikl název firmy a samotných domů, které realizujete?

Název firmy vznikl poté, co jsme zrealizovali první dům. Ve svahu jsme vykopali více než osmimetrovou jámu, postavili dům se sklepem hluboko v zemi a pozemek zasypali čerstvou zeminou. Protože střecha domu byla v té době do oblouku, vypadala jako krtkův dort. Přišlo mi to vtipné a úsměvné, protože jsem přesvědčen o tom, že život má být pohodový. Druhý den jsem tedy zaregistroval tuto obchodní značku.

Kolik takových domů jste už na Slovensku postavili?

Blížíme se k číslu 30 a minulé léto jsem podepsal 101. projekt. V České republice jsme již realizovali více takových projektů a jeden také v Maďarsku. Jiný typ - dřevěný, částečně v zemi jsme dělali v rakouském Tyrolsku, bylo to centrum jógy u jednoho hotelu.

Někteří klienti čekají, některým život změnil plány. Nejvíce je mi líto projektů, kde byli lidé odhodlaní, a nakonec jim to někdo blízký rozmluvil, a přitom měli ideální pozemek a podmínky pro stavbu krtkodomu.

Jak dlouho trvá realizace jednoho krtkodomu?

Samotná realizace domu trvá šest měsíců. Někdy mohou vzniknout prostoje kvůli počasí, platbám a v horším případě kvůli povolením. Příprava projektu závisí na požadavcích klienta. Katalogový projekt máme hotový za pět až šest týdnů i se zapracovanými připomínkami. Individuální projekt připravujeme dva až šest měsíců.

Nejdéle trvá vydání povolení. Obzvlášť, když si klienti vyberou obtížně dostupný pozemek, kde chybí některé inženýrské sítě nebo u kterého úředník neví, zda může povolit soběstačný dům. Tehdy jednáme s ministerstvem životního prostředí, což je pro nás běžné. Paradoxně je nejvíce starostí s povoleními.

Někdy může vydání povolení trvat tři měsíce, ale měli jsme už i projekt, kde jsme čekali na povolení i dva roky kvůli změně územního plánu. Nezávisí to na nás. Rádi vyjednáme, co se dá, ale pokud obec nepodnikne kroky k tomu, aby se změnil územní plán a aby byl pravomocný, tak na povolení musíte čekat.

Různé tváře podnikání

Co vám nakonec pomohlo dostat se z dluhů na začátku podnikání?

Když zjistíte, že máte velký problém a jste několik set tisíc eur v minusu, jste ve stresu a děláte další chyby. Zacyklil jsem se a všude, kam jsem se podíval, tam byl problém. Přiznám se, že jsem měl momenty, kdy jsem přemýšlel nad tím, že by bylo nejraději nebýt.

Částečně mi pomohlo, že jsme s manželkou čekali dítě. Vzpomněl jsem si také na rozhovor s jedním profesorem, když jsem chtěl studovat PhD. Byla to jediná věc, kterou jsem vzdal. Tehdy mi řekl: „Prosím vás, alespoň toho inženýra dokončete.“ Já jsem mu na to odpověděl, že chci víc - buď umřu nebo to udělám. Tehdy jsem si uvědomil, že se nemůžu vzdát.

Nakonec mi pomohly moudré knihy, ve kterých se často psalo, jak je důležité si najít jeden pevný bod a poté začít zařizovat ostatní věci. Hledal jsem si různé cesty, jak se posunout vpřed. Takhle jsem se dostal i ke koučování a používám ho dodnes. Dokonce jsem ho začal platit i svým zaměstnancům.

Co se v průběhu let změnilo?

Začal jsem vidět smysl svého podnikání ne v tom, abych zbohatl. Pochopil jsem, že chci být lepší a lepší s ohledem na udržitelnost. Minule jsme z jedné skládky vzali 60 tun betonového odpadu, který jsme zrecyklovali a použili na nové stavbě. Nebo pěnové sklo – v České republice vám ze skla vytvoří nový produkt a my ho dokážeme nově zabudovat. Právě tato možnost recyklace a jejího využití v našich projektech mi začala dávat smysl.

Zároveň je pro mě důležité, aby se naši lidé ve firmě cítili dobře a mohli žít kvalitnější život. I proto investuji do jejich koučování a vzdělávání, neboť když rostou oni, roste i naše firma.

Stavebnictví je oblast, ve které se podniká celoročně. S výjimkou několika týdnů, které jsou ovlivněny počasím. Někdy jsou období, kdy nikdo neobjednává, a pak jsou měsíce, kdy děláme i 12 hodin denně. Pokud jsou kolegové schopni tak dlouho pracovat, chci se jim za to i odvděčit. Proto mají v lednu a v červenci volno. Dokončí rozběhnuté projekty a dva až tři týdny si mohou psychicky odpočinout.

Kolik lidí máte ve firmě?

Nyní jsme čtyři interně a dalších 12 kolegů pracuje externě. Máme externisty, kteří s námi pracují na každém projektu každý rok. Jsme všichni živnostníci, ale tvoříme jednu uzavřenou skupinu.

FLOWii, které pomáhá v lepším byznysu

Používáte ve svém týmu také systém FLOWii? Jak vám jeho řešení pomáhají?

Protože jsme rozptýleni v různých částech Slovenska, FLOWii nám nesmírně pomáhá při řízení zakázek. Do systému si zapisujeme důležité informace – čeho potřebujeme na daném projektu dosáhnout, jaké jsou záchytné body, obavy klienta atd.

Jelikož u nás probíhá nespočet plateb, využíváme FLOWii také k online fakturaci. Každý týden projdou firmou stovky účtenek a faktur. Každé ráno začínám tím, co a v jaké výši je třeba zaplatit dodavatelům, jaký bude příjem a jak jsme na tom finančně. Je skvělé, že mi systém poskytuje celkový přehled o firemních financích, vidím naše cashflow a mohu sledovat, jaké jsou trendy. Pokud se mi něco nezdá, podívám se, jak to bylo v loňském roce – pokud vidím, že i před rokem došlo k poklesu, jsem klidnější a vím, že je to přirozená součást podnikání a také čas na inovace.

Takových každodenních rozhodnutí je ve firmě strašně moc, a protože máme důležitá data uložená ve FLOWii, spousta z nich mi usnadňuje rozhodování.

CRM systém je velkou pomocí, dokonce i plánovač úloh. Vždy mi přijde upomínka a vidím, kdy měl ten který projekt skončit a jak vypadá přerozdělení nákladů. Někteří kolegové dělají na několika projektech najednou, potřebujeme v tom mít přehled. Zároveň můžeme identifikovat, co bylo v projektu kritické, zda jsme udělali nějakou chybu a zda se jí můžeme v budoucna vyvarovat.

Další věc je, že plánujeme rozpočty několik měsíců dopředu. Můžeme zjistit, kdy se blížíme k červeným číslům. Případně, pokud se chceme podívat, jak jsme postupovali při podobném projektu v minulosti. Není nic lepšího než vyhledávat data v systému CRM a mít všechny informace pohromadě na jednom místě.

Do jaké míry používáte databázi kontaktů?

Je to pro nás velká pomoc, bez které by dnes nebylo možné podnikat. Dobrá databáze je alfou a omegou každé firmy. Mám u sebe plnou sadu vizitek lidí, ale nejde se v nich přehrabovat. Je to nepraktické. Takto je máme pěkně uložené v systému a já jen zadám do vyhledávače jméno nebo oblast, kterou hledám, a systém CRM mi vyhodí kontakt. Mám ho okamžitě k dispozici, ať už v počítači, nebo v mobilu.

Rady pro začínající podnikatele

Co byste poradil začínajícím podnikatelům?

Neanalyzovat do detailů úplně všechno, protože představy jsou úplně jiné než realita. Pokud mi něco nejde, je lepší na to najít člověka, který tomu rozumí nebo to pro mě udělá a buď se to naučím nebo si nadále budu zvát externí lidi.

BVK-PRO: Firma, která od začátku využívá FLOWii a má pořádek v procesech

Všem v podnikání bych doporučil, aby si nechali poradit a mluvili spolu, protože právě v rozhovorech a interakcích s ostatními často nacházíme odpověď, kterou hledáme. Navíc není nic lepšího než konstruktivní zpětná vazba.

Jaká je vaše vize pro nadcházející roky?

Stavebnictví je stále těžkopádné a 3D tisk to nezmění. Rozhodně chceme expandovat do zahraničí. V současné době pracujeme na nových webových stránkách. Těším se také na nové recyklované materiály a nové projekty. Chceme vyrábět ekologičtější a jednodušší domy, jejichž provoz bude v budoucnu levnější. Právě o tom by mělo být podnikání – vytvářet lepší svět prostřednictvím produktů a služeb a překonávat překážky.

Petra Nagyová