Buďte o krok vpřed pomocí moderních softwarů
Svět moderních technologii postupuje mílovými kroky. Hlavní roli momentálně hraje software a služby, přičemž nedílnou součást pokroku tvoří i nadále hardwarové vybavení.
Investice do vývoje softwaru a aplikací jsou stále významnější. Jejich výška dosahuje k dnešnímu dni hodnotu téměř 950 miliard dolarů. Otázkou do čeho se vyplatí investovat a jak se tyto technologické změny mohou uplatnit ve prospěch podnikání se zabývá nejeden podnikatel či manažer. V následujícím článku se vám pokusíme přiblížit aktuální trendy ve světě podnikových technologií.
Aktuální technologické trendy bod po bodu
Přechod do cloudu
Cloud a cloudové služby nejsou žádnou novinkou. Jsou však aktuálním a dovolíme si tvrdit i budoucím trendem ve světě informačních technologií. V případě softwarů jsou momentálně velmi oblíbené online účetní / fakturační / erp a CRM systémy, které jsou dostupné přes webový prohlížeč. Desktopové aplikace, které je třeba instalovat se pomalu stávají přežitkem. Mění se technologický a obchodní model podnikových systémů, software již více není třeba instalovat. Postačuje jednoduchá registrace přes internetový prohlížeč a software si můžete zakoupit na libovolný počet měsíců. Efektivitu práce se systémem podporují mobilní aplikace, které jsou dostupné na Android, Windows, či iOS. Používání cloudových aplikaci je jednoduché a k informacím se dostanete přes PC, tablet, či mobil, všude tam, kde je dostupný internet. Taková řešení jsou navíc cenově dostupné a jejich správa a aktualizace je prováděna poskytovatelem softwaru v pravidelných intervalech.
Automatizace firemních procesů
Současný trh disponuje řadou technologických nástrojů, které pomáhají automatizovat firemní procesy. Malé a střední podniky si díky dostupným technologiím dokáží automatizovat opakující se procesy.
Automatizaci můžete dosáhnout i kombinací využití několika softwarů, které je možné sychronizovať, nebo se můžete pokusit najít takový software, který poskytuje všechny moduly v jednom (CRM a ERP software).
Možnosti automatizace mohou být následující:
Příklad č.1
Účetní software + fakturační software + skladový software + bankovní software (automatické párování plateb)
Příklad č.2
Docházkový systém + mzdový software.
Příklad č.3
E-shop + fakturační software + skladový software + účetní software + bankovní software + CRM software.
Elektronizace účetních dokladů
Zákonodárci postupně vyhovují podmínkám trhu a zjednodušují povinnost používání papírových dokumentů. V případě, že se dohodnete s odběratelem, můžete faktury posílat elektronicky. Účetní doklady je dnes možné archivovat v elektronické podobě. Informace platí zejména na Slovensku.
Postupem času se očekává přechod na úplnou elektronizaci administrativy. Netýká se to jen elektronických faktur, ale i smluv, či jiných dokumentů.
Scan dokladů a automatické zaúčtování
Věděli jste o tom, že existují aplikace, pomocí kterých dokážete naskenovat doklad, například fakturu, a aplikace ji automaticky zaúčtuje v účetním programu? Ano je to možné. Už v současnosti existuje několik fungujících projektů, do kterých investoři investovali peníze a podnikatelé jejich reálné využívají. Pokud se však všechny procesy a dokumenty budou realizovat elektronicky, otázkou je, zda bude program na scanování a automatické zaúčtování v budoucnu skutečně potřebný 🙂
Umělá inteligence a schopnost softwaru se učit
Umělá inteligence je za poslední roky velmi přitažlivým tématem. Mnozí z nás se na umělou inteligenci dívají skepticky, jiní jsou zase otevření novým možnostem, které nám mohou usnadnit život. Facebook, Google, Microsoft, Tesla a mnohé další zvučná jména technologického průmyslu investují do vývoje umělé inteligence ve prospěch služeb zákazníkům. Můžeme očekávat řešení postavené na nových formách umělé inteligence, které budou zahrnovat systémy z oblasti robotiky a virtuálních poradců.
Aktuálně je umělá inteligence schopná učit se a predikovat budoucí vývoj, přičemž ví určitým způsobem reagovat na vznikající nebo vzniklou situaci.
Příklad: Vaše žena si ráno objedná pomocí aplikace odvoz do práce. Objedná si ho i na druhý, i na třetí den. Na čtvrtý den aplikace sama vyhodnotí a pošle auto aniž by vaše žena něco udělala, jen jí prostě přijde automatická zpráva s potvrzení, zda má vozidlo přijít nebo ne. Už si ho ale nikdy nemusí manuálně objednávat.
Tohle byl velmi jednoduchý příklad umělé inteligence v oblasti CRM-e-commerce.
Virtuální pomocník - tzv. virtuální asistenční služby
Smartphony jsou v současnosti vybaveny virtuálním pomocníkem. Apple disponuje se Siri a Microsoft zase s Cortanou. Co se bude dít o víkendu? Jaké bude počasí? Nebo kolik kalorií mě vajíčko? Pokud nemáte přátele, můžete se zeptat přímo Cortana nebo Siri.
A toto je jen začátek. Callcentra světových hráčů plánují v příštím roce zavést vyspělý software, který bude komunikovat se zákazníky namísto běžných lidí, a vy byste to neměli ani zpozorovat.
Virtuální osobní asistenti, nám budou stále častěji pomáhat při našich každodenních činnostech.
Vysoká přidaná hodnota hlasových systémů
Uplatnění hlasových systémů najdeme například při řízení výrobních, technologických a logistických procesů. Hlasový systém je možné implementovat v rámci podnikového informačního systému (CRM, ERP). Díky vymoženosti, že data stačí zadávat hlasově, není jejich nutné zadávat manuálně, systém značně usnadňuje a zrychluje procesy v rámci organizace. Dosahuje se tak úspora nákladů a snižuje se faktor omylnosti. Zvyšuje se efektivita jednotlivých operaci, což se v konečném důsledku projevuje v rychlé návratnosti investic.
Velmi laicky vám můžeme hlasové služby přirovnat k pečení koláče v troubě. Trouba vám položí několik otázek a následně se pustí do práce.
Virtuální realita = zážitek
Virtuální nebo spíše zážitková realita může být významným motivačním faktorem v procesu prodeje zboží a služeb. Pomocí virtuální reality je možné vytvořit nové 3D prostory, jakéhokoliv typu, podobné reálnému světu.
Rádi byste svou kuchyňskou linku nejen viděli, ale i se při ní procházeli ještě před jejím montáží ve vašem novém bytě? S virtuální realitou to bude možné.
Digitální dvojče
Dalšími zajímavými technologické koncepty patří i tzv. Digitální dvojče. Jedná se o funkční systém, který průběžně optimalizuje podnikové procesy, které tvoří fyzická výroba v propojení s vlastní digitální kopií. Vytváří se tak digitální prostředí podniku, ve kterém firma může optimalizovat provoz přímo během výrobního řetězce, měnit parametry a procesy výroby a přizpůsobovat produkt požadavkům trhu. Díky datům, které během této doby vznikají, vytvářejí komplexní obraz o výrobku, jakož o celé výrobě. Digitální dvojče informace shromáždí a neustále vyhodnocuje. To umožňuje, mimo jiné, zkrátit a zefektivnit vývojový cyklus, optimalizovat výrobu, zkrátit dobu náběhu nových výrobků, odhalí neefektivní nastavení procesů, či personální výkon.
Aplikace je vhodná a dostupná pro velkou část výrobních podniků na Slovensku a České republice a většinou si nevyžaduje zásadnější změny stávajících výrobních zařízení, ani jejich obměnu. Je zrealizovatelných v průběhu několika týdnů jako investice s rychlou návratností.