Jsou pro vás pojmy jako CRM a ERP systém matoucí? Pojďme se blíže podívat na to, k čemu společnosti ERP používají a jaké jsou jeho přínosy pro podnikání.
Co je ERP?
ERP je zkratka, která pochází z anglického termínu Enterprise Resource Planning a v překladu znamená plánování podnikových zdrojů. Pomocí systému ERP lze komplexně koordinovat všechny zdroje firmy a jednotlivá oddělení prostřednictvím sdílených dat v jednom systému.
ERP systém tak slouží ke komplexnímu řízení podniku, pomocí kterého mohou společnosti plánovat a dosahovat svých cílů. Jeho hlavní výhodou je, že dokáže spojovat firemní procesy, jako jsou sklad, výroba, administrativa, logistika a sjednotit data s nimi spojená do jednoho systému.
Kde se používá ERP?
ERP systém využívají zejména střední a větší podniky. Opodstatnění ERP najdeme při procesech v následujících oblastech:
- ekonomika, finance, účetnictví, fakturace a mzdy
- projektové řízení, řízení zakázek, obchodu a výroby
- řízení lidských zdrojů
- business inteligence (sběr, normalizace, analýza, prezentace a interpretace obchodních dat – údajů o vývoji v organizaci)
- zákaznická podpora
- logistika
V praxi se nejčastěji setkáváme s ERP, které pokrývají oběh objednávek, zakázek od zákazníků až po dodání výrobku či služby.
Jak se využívá ERP v logistice?
Pomocí ERP systému můžete zefektivnit spolupráci mezi odběrateli, dodavateli, partnery i zákazníky. Co to znamená? Jednoduše všechny zúčastněné strany dokážete přehledně zpracovat pomocí jednoho softwaru v jediné transakci.
K dlouhodobému uspokojování neustále rostoucích požadavků zákazníků a zároveň zkvalitňováním služeb vaší konkurence je otázkou času, kdy budete muset dříve či později integrovat logistický informační systém. Zákaznický servis, dodací lhůty, dostupnost produktů a reklamace – to jsou všechno faktory, které zákazník, dodavatel či odběratel vnímá při každé transakci.
Neprofesionální komunikace může zmařit objednávku zákazníka. Prodloužení dodací lhůty u něj může vyvolat nedůvěru. Nedostatečná dostupnost produktů zase snižuje tržby. Právě proto je pro podporu logistických činností nezbytný ERP software, který zajistí příjem a zpracování objednávek v požadovaném čase a kvalitě, evidenci zásob a skladu, měření výkonů jednotlivých pracovníků, sledování dopravy a mnoho dalšího.
ERP pomáhá při strategickém rozhodování firem
ERP poskytuje společnostem cenné údaje v reálném čase. Právě na základě správných dat lze vyhodnocovat a nastavovat obchodní strategii. Pomáhá vám také při zodpovídání následujících otázek:
- Jak můžete efektivněji evidovat obchodní případy?
- Jak efektivněji pracovat s objednávkami?
- Jak efektivněji plánovat výrobu, nákup a prodej zboží?
- Jak efektivněji skladovat zásoby?
- Jak efektivněji expedovat hotové výrobky?
ERP a CRM v cloudu jsou i nadále trendem
Cloud a cloudové služby dnes nejsou žádnou novinkou. Uživatelé k nim mohou přistupovat pomocí webového prohlížeče, díky čemuž lze i ERP nebo CRM software používat prakticky odkudkoli. Desktopové aplikace, které je třeba instalovat do počítače, se stále více stávají spíše přežitkem. Mění se také technologie a obchodní model podnikových systémů.
Dnes již není nutné instalovat cloudový systém ERP. Stačí jednoduchá registrace přes webový prohlížeč a software si můžete zakoupit na libovolný počet měsíců – například i od společnosti FLOWii.
Efektivitu práce s ERP systémem podporují také mobilní aplikace, které jsou k dispozici i pro Android, Windows nebo iOS. Používání cloudových aplikací je snadné a k informacím můžete přistupovat prostřednictvím svého počítače, tabletu nebo mobilního telefonu všude tam, kde je k dispozici internet. Taková řešení jsou navíc cenově dostupná a jsou spravována a aktualizována poskytovatelem softwaru v pravidelných intervalech.
Znáte výhody ERP systému?
Zkusme si shrnout některé přínosy ERP systému:
- detailní monitoring událostí v rámci organizace v reálném čase
- centralizace dat - všechny informace máte v jednom systému
- bezpečnost dat
- efektivnější řízení procesů a lepší pracovní prostředí pro zaměstnance
- sledování pohybu materiálu mezi jednotlivými středisky (sklad, výroba, výrobky po záruce, hotové výrobky apod.)
- výměna (import, export) dat s jinými systémy
- umožňuje jednoduché globální integrace (směnné kurzy, jazyky apod.)
- přizpůsobitelné uživatelské rozhraní včetně nastavení oprávnění jednotlivých zaměstnanců
Jaká je cena ERP systému?
Cenu podnikového informačního systému vždy určuje několik parametrů:
- cena databázového softwaru
- cena licence
- cena za jednotlivé moduly
- cena za aktualizaci a údržbu systému
- cena za telefonickou, e-mailovou či jinou formu podpory
- cena za speciální požadavky uživatele
Nejnižší cenová kategorie ERP systémů se pohybuje v rozmezí od 2 do 10 tisíc eur. Pod tuto cenu spadá například základní doplnění funkcí do již existujícího účetního softwaru.
Střední cenová kategorie ERP systémů se pohybuje mezi 10 a 70 tisíci eur. Hovoříme o potřebě ERP pro středně velké společnosti, které mají od 10 do 250 zaměstnanců. Cena může být i vyšší v závislosti na složitosti podnikových procesů a požadavků na software.
Nejvyšší cenová kategorie se pohybuje od 70 tisíc eur a týká se především velkých nadnárodních společností.