Co se dnes na LinkedIn vyplatí víc? Mít firemní stránku nebo soukromý profil? Dobří marketéři vědí, že obojí. LinkedIn už dávno neslouží pouze k vyhledávání práce. Je důležitou platformou pro profesionální networking, jelikož mnoho obchodů a spoluprací se dnes uzavírá online.
Mnozí uživatelé LinkedIn už mají zažitou zkušenost, když se jim skrze LinkedIn podařilo najít práci nebo obchodní příležitost. Lidí z firem, kteří si na platformě zakládají své osobní profily, nadále přibývá. Pokud na něm vaše firma ještě nemá založenou stránku, učiňte tak co nejdříve.
Zatímco 20% obsahu na LinkedIn tvoří firemní stránky, zbylých 80% osobní profily. Většina příspěvků tak přichází ze soukromých účtů. To ovšem neznamená, že firmy na LinkedIn nemají úspěch. Právě naopak. LinkedIn slouží pro mnohé značky zejména ke zvyšování jejich kredibility a vizibility. Stále platí, že zákazníci nejraději nakupují od těch, které znají, mají rádi a kterým důvěřují. I proto se může stát, že pokud zákazník přijde na váš firemní LinkedIn, bude ho zajímat, kdo u vás pracuje a jak komunikujete. Stejně, jaká témata a obsahy šíříte a v případě zájmu se možná ozve právě některému z vašich zaměstnanců.
Získejte si publikum příběhy
Mnozí lidé se snaží být na LinkedIn co nejserióznější a nejdůvěryhodnější. Ale, pokud budete mluvit vždy jen o své profesi, nebudete růst. Nebojte se proto zakomponovat do osobních příspěvků i některá životní témata, která jsou vám blízká. Příběhy vyhrávají a přinesete-li zajímavý výjimečný obsah, může zasáhnout velký počet lidí.
Dobrý marketing je o storytellingu. Příběhy se každodenně točí kolem nás a podobně je to i ve firmách. Silné příběhy jsou v online světě nade vše. Dokážou upozornit na důležitá společenská témata i produkty a služby známých značek. Jenže ne všichni jsou v digitálním marketingovém světě i nejlepšími vypravěči.
Když firmy mluví o svém byznysu, produktech a službách, často přinášejí nudná fakta a spoléhají se na firemní marketing. Problémem však je, že lidi takový jazyk nezajímá. A už vůbec byste jej neměli používat na LinkedIn.
Co tedy zabírá? Vyprávění příběhů. Ty mohou být velké i malé, avšak měly by mít jisté společné znaky. Myslete na to, aby byly autentické, uvěřitelné, smysluplné, zapamatovatelné, blízké lidem, inspirativní a s potenciálem sdílení.
Mezi nejlepší LinkedIn stránky z Česka patří Avast, Česká pošta, Česká televize, CoolPeople, O2 Czech Republic, Forbes Česko. Ze slovenského top žebříčku lze zmínit společnosti ESET, Profesia, Slido i Lidl Slovenská republika. Ze zahraničních firem za pozornost stojí Coca – Cola, Evernote, HP i Patagonia.
Proč právě příběhy?
Představte si, že se na konferenci setkáte s cizím člověkem. Jak zjistíte, jestli mu můžete vůbec důvěřovat? Většina lidí se v takové situaci snaží dozvědět něco o daném člověku právě vyhledáváním informací přes Google, LinkedIn nebo jiné sociální sítě. Jak to je ve vašem případě? Co se o vás mohou dozvědět druzí? Možná jsou to právě vaše příspěvky nebo příběhy, kterými druhé zbavíte pochybností a díky kterým zjistí, kdo jste a možná je právě jimi nakonec i přesvědčíte.
Nakonec příběhy patří i do byznysu. Zkuste se zamyslet, čím vším přispíváte k budování vaší značky. Možná vás přitom inspirují následující otázky:
Jaké příběhy přináší vaše firma?
- Jak začal příběh vaší firmy? Která důležitá myšlenka nebo moment vedly k jejímu vzniku a založení?
- Jaké je pozadí příběhu jejích zakladatelů?
- Jak jste přišli s názvem vaší firmy?
- Máte speciální misi nebo téma, které pohání vaše podnikání? Na jakých hodnotách stojí?
- Jak zakladatelé firmy rozvíjejí myšlenku podnikání a produkty nebo služby?
- Díky čemu vaše firma roste?
- Co všechno se skrývá za příběhy vašich zaměstnanců?
- Jak vypadá běžný den ve vaší firmě?
- Jak váš byznys překonal náročné časy?
- Jak vaše firma podporuje místní komunitu?
Sdílejte příběhy vašich zákazníků a partnerů
- Co milují vaši zákazníci na vašich produktech a službách?
- Máte případové studie s některými z vašich zákazníků?
- Požádejte vaše zákazníky a ambasadory o testimoniály - písemná doporučení na vaše produkty nebo služby.
- Čím vším byste se mohli na LinkedIn pochlubit nebo inspirovat prostřednictvím vašich zákazníků nebo obchodních partnerů?
Vyprávění příběhů na LinkedIn může mít pro váš soukromý profil či firemní stránku velký přínos. Tím, že tuto schopnost budete rozvíjet, zvýšíte svoji důvěryhodnost a reputaci. Pokud nejste skvělými vypravěči, nevadí. Nechte jiné, aby příběhy psaly za vás.
Sdílejte obsahy
Ze statistik vyplývá, že firmy s vyplněnými profily na LinkedIn mají o 30% vyšší návštěvnost. Máte-li vytvořenou firemní LinkedIn stránku, můžete sdílet její obsahy na vašem osobním profilu nebo požádat zaměstnance, známé nebo partnery, aby učinili totéž. Je to první jednoduchý krok, jak o vaší firmě můžete dát vědět.
Nezapomeňte přidat LinkedIn ikonku mezi ostatní ikony sociálních médií na vašem firemním webu nebo kdekoli, odkud se lze prolinknout na vaše sociální média.
Když už máte vytvořenou svoji firemní stránku na LinkedIn, požádejte své zaměstnance, aby přidali svou pracovní pozici na svých vlastních profilech a prolinkovali je s vaší firemní stránkou. I takovýmto způsobem můžete zvyšovat kredibilitu vaší společnosti na LinkedIn.
I když je pravda, že mnozí lidé na LinkedIn ignorují notifikace, můžete zkusit požádat vaše relevantní kontakty o sledování firemní stránky. Nespamujte je však, dělejte to postupně.
Zařaďte LinkedIn do vaší strategie
Vytvořit firemní stránku na LinkedIn je poměrně jednoduché, ale jak pokračovat s vytvářením a publikováním dobrého obsahu, který se propojí s potřebami vašeho publika? To je už náročnější. Zejména, pokud nemáte plán.
Vaše marketingová strategie by měla být obohacena také o efektivní strategii na sociálních sítích. Nezapomínejte proto také na LinkedIn.
LinkedIn strategie sociálních médií by měla odpovědět i na tyto důležité otázky:
- Jaký je cíl vaší LinkedIn firemní stránky?
- K čemu slouží vaše stránka? Na získávání nových zaměstnanců? Ke sdílení zajímavých příběhů z oblasti vašeho byznysu? K publikování vašich byznys myšlenek? Nebo na ní chcete sdílet unikátní obsah z vašeho firemního blogu? Jaká témata chcete pokrývat?
- Víte, co dělá na LinkedIn vaše konkurence? Jak můžete vytvořit lepší kontent ve srovnání s druhými?
- Máte vytvořen obsahový plán?
- Jak často chcete přidávat příspěvky na LinkedIn?
Když budete plánovat obsah stránky, ujistěte se, zda jsou témata vašich příspěvků rovnoměrně vyvážená a zda mají potenciál naplňovat stanovené cíle. Podle potřeby je jednoduše přidávejte nebo jen jinak uspořádejte naplánované příspěvky.
Pár tipů, jak na LinkedIn
Můžete si vybrat, jestli budete zveřejňovat své příspěvky přes osobní účet nebo firemní stránku. Jelikož cílem je zvýšit i sledovanost vašeho byznysu, nezapomeňte ve svém příspěvku firmu tagovat nebo využívat dohodnuté hashtagy. Pokud se například ředitel firmy rozhodl publikovat zajímavý obsah pod vlastním profilem, přesdílejte ho i na LinkedIn stránce vaší firmy. Naopak zaměstnanci zase mohou sdílet obsah z vaší firemní stránky na jejich osobní profily.
Networkujte a buďte v kontaktu s druhými
LinkedIn je skvělý nástroj pro networking. V případě, že chcete s vašimi kontakty soukromě diskutovat, můžete tak učinit v privátních skupinách. Spousta z nich umožňuje sdílet obsahy z firemní stránky, čímž může být přidání se do skupiny skvělou cestou, jak budovat osobní kontakty a zároveň získávat followery na firemní stránku.
Několik tipů na úspěch
Buďte konzistentní. Rozhodněte se pro týdenní, čtrnáctidenní nebo měsíční plán zveřejňování příspěvků a nezapomeňte jej plnit.
Buďte originální. Neopakujte stávající články z internetu. Zaujměte stanovisko, napište názor, sdílejte příběh. Ne každý s vámi musí souhlasit, ale io tom je myšlenkový leadership.
Napište jednou, propagujte navždy. Produkce obsahu na LinkedIn vzrostla v roce 2020 o 60 %, takže máte konkurenci. Stále je zde místo pro váš obsah – nezapomeňte jej proto sdílet i vícekrát než jednou.
Důležité marketingové tipy pro LinkedIn
Způsob, jakým propagujete svoji firmu na LinkedIn, závisí na vašich cílech. Co tedy dělat? Optimalizujte.
Zde jsou hlavní způsoby optimalizace obsahu:
- Relevance příspěvků je na LinkedIn důležitější než jeho aktuálnost. Algoritmus příspěvků je podobný jako na jiných platformách. Uživatelům ukazuje více toho, co sami chtějí vidět a méně toho, co nechtějí.
- Do příspěvků vždy přidejte obrázek nebo jiný prvek. Příspěvky s vizuály mají o 98 % více komentářů, než jen čisté texty. Kromě fotek můžete přidat infografiku, video nebo prezentaci přes SlideShare.
- Udělejte si jasno v tom, jaký kontent chcete sdílet. Mohou to být fotky, videa, blogy z vašeho webu, krátké textové příspěvky.
- Nebojte se příběhů a nativního kontentu.
- Na konci příspěvku nezapomeňte na call to action – jasnou výzvu k akci.
- V příspěvku označujte lidi nebo jinou, například firemní stránku.
- Pište silné nadpisy článků.
- Sdílejte příspěvky zaměstnanců nebo členů týmu, zapojujte svůj tým do sdílení obsahů.
- Oslovujte publikum otázkou, abyste získali rychlé odpovědi.
- Vytvářejte LinkedIn průzkumy pro získání zpětné vazby a zapojení publika.
- Zahrňte dva až tři relevantní hashtagy přirozeným způsobem.
- Rychle odpovídejte na komentáře, abyste podpořili větší angažovanost. Jak komunikujete se čtenáři, kteří komentují a sdílejí váš obsah?
- Kdy je nejlepší čas zveřejňovat příspěvky na LinkedIn? Obvykle ráno, ale! Všechno závisí na tom, kdy je vaše cílová skupina na LinkedIn. To závisí na množství faktorů, od jejich časového pásma až po pracovní rozvrh. Sledujte je a testujte.
Pokud se vám líbí naše články, sledujte nás také na FLOWii Linkedin.
Petra Nagyová