Andrej Lehota ze Žiliny zpočátku podnikal s otcem, ale stále měl potřebu něco vylepšovat a inovovat. Nakonec se rozhodl s bratrem Tomášem založit firmu Profirol, která se zaměřuje na prodej a montáž stínící techniky. Během prvního roku bratři zažili krizi a přišli o odběratele. Nakonec svůj byznys přehodnotili a začali se soustředit na koncového zákazníka. Investice v marketingu sázejí zejména do online a sociálních sítí. Své podnikání propojili také se systémem FLOWii, díky kterému mají dobrý přehled v cashflow, o svých zákaznících a lidé ve firmě navzájem vědí o svých aktivitách.
Profirol je žilinská firma, která se zaměřuje na prodej a montáž stínící techniky a dekorativních interiérových prvků zákazníkům na míru. Přestože většinu jejích realizací tvoří rodinné domy, má bohaté zkušenosti i s velkými developerskými projekty podle požadavků architektů a interiérových designérů.
Funkční propracované pergoly, venkovní žaluzie, sluneční clony i plachty – to vše nabízí zákazníkům pro zpříjemnění jejich času stráveného doma na terase. Do interiérů zase přináší tapety od světových designérů a ladící závěsy s motorizovaným ovládáním, které v prodejnách běžně nedostat.
Firma, která na začátku přežila krizi
Podnikatelský příběh Profirolu začal poté, co se jeho zakladatel Andrej Lehota věnoval v otcově firmě výrobě síťek proti hmyzu a řetízkovým žaluziím na plastová okna. Jelikož se jeho nadšení pro novinky a inovace nesetkalo s pochopením, jako jednadvacetiletý se nakonec rozhodl, že si založí vlastní firmu.
V létě 2008 s bratrem Tomášem založili Profirol. Avšak už na podzim se světem přehnala hospodářská krize a jejich firma ztratila odběratele. Bratři učinili zásadní rozhodnutí a místo velkoobchodu se začali soustředit na koncového zákazníka. Založili dokonce montážní partie, jejichž součástí byl i Tomáš a dohlížel na to, aby se montážníci vzdělávali, montovali kvalitně, chovali se prozákaznicky. Férovost, slušnost a nadšení bratrů Lehotovců ovlivnily celou historii a podnikatelská rozhodnutí firmy, ve které se rozhodli zavést jinou firemní kulturu.
Vztahy založené na důvěře a loajalitě
„Zakládáme si na důvěře v lidi. Ve firmě je nás už 35 a stále všem můžu věřit. Naši zaměstnanci jsou navíc loajální a o firmu se starají jako o vlastní. To si můžete dovolit jen tehdy, pokud máte v týmu podobně nastavené lidi,“ říká jednatel firmy, Andrej Lehota. I proto si s bratrem z příchozích životopisů nevybírají ty nejlepší, ale takové, kteří do jejich firmy hodnotově zapadají. „To je důležitější než zkušenosti, protože ty se časem dají získat,“ konstatuje.
Bratrům se v byznysu daří. Máma je už od dětství stmelovala, díky čemuž se umí vždy dohodnout. „Když přišli první střety, s bratrem jsme si dali pravidlo, že mám o jeden pomyslný hlas navíc, co nám od začátku usnadňuje fungování,“ vysvětluje Andrej Lehota.
Zatímco Andrej je ve firmě kreativní typ, který je zodpovědný za marketing a vizi firmy, jeho bratr Tomáš je číselný a racionální typ, který ví, jak by měly vypadat finanční výsledky firmy. „Když zavřu oči, přesně vím, kde chci naši firmu vidět. Jsem perfekcionista. Záleží mi na dokonalosti a designu, přičemž bratr mě vždy dostane zpátky do reality, kolik můžeme investovat,“ vysvětluje jednatel firmy.
Nejlepší produkty a lidé
V segmentu stínící techniky je podle něj velká konkurence. Co se týče objemu prodeje, konkurují jim zejména firmy s vlastní výrobou. „Naší výhodou je, že nakupujeme od velkých firem, které mají vlastní vývoj a každoročně přinášejí novinky. Ale naší největší devizou jsou lidé, kteří jsou v souladu s naší firemní kulturou. Od konkurence se tedy lišíme nejlepšími produkty a lidmi,“ konstatují bratři Lehotovci, kteří chtějí zákazníkům přinášet prvotřídní a udržitelnou kvalitu.
Z hlediska procesů je firma Profirol unikátní také v tom, že luxusní produkty prodává i s montáží. „Naši servisní pracovníci jsou perfektně vyškolení nejen po technické stránce, ale také v prozákaznickém přístupu a v komunikaci s klientem, kde si jako firma zakládáme na maximální vstřícností a slušností. Bohužel na Slovensku to stále není běžný standard, ale my si na něm zakládáme,“ dodávají.
Jejich tým tvoří spolu s živnostníky 35 lidí. Plnohodnotné show roomy otevřely v Žilině a v Košicích. V Bratislavě má firma obchodní zastoupení, ale už letos otevírá v hlavním městě svůj největší showroom. Expanzi do zahraničí zatím neplánuje. „Chceme se stabilizovat na Slovensku a rozvíjet pobočku v Bratislavě tak, aby s našimi hodnotami a principy fungovala samostatně a vytvářela si vlastní Profirol příběh,“ uvádí Andrej Lehota.
Z printu do online marketingu
Profirol již před lety patřil k prvním firmám, které přestaly inzerovat v inzertních novinách a začala sázet na online. „Naši zákazníky oslovujeme přes Google reklamy a dbáme o to, aby nás našli co nejsnadněji. Aktivně komunikujeme na sociálních sítích, na kterých se snažíme inspirovat naše zákazníky a zájemce, nabízet jim užitečné informace a představujeme jim naše novinky,“ jmenuje jednatel firmy.
Na to navazují také důležité firemní procesy. Pro podnikatele Lehotovce je důležité, aby zákazníci dlouho nečekali na poptávku či odpověď na svůj dotaz. V Profirol také zavedli možnost domluvit si přesný čas setkání v showroomu, aby měl zákazník zajištěn maximální komfort. Nedávno do rádií nasadili také brandovou kampaň, aby se ještě více dostali do povědomí lidí.
Investice do reklamy firmě pomohla
Firma během pandemie dokonce zdvojnásobila objem reklamy. „Mnoho lidí nás poznalo a dozvědělo se o naší nabídce. Poté, co byla opatření uvolněna, jsme zaznamenali velký nárůst,“ pochvaluje si Andrej Lehota. Na druhé straně však firmě nastal výpadek u dodavatelů, dodací termíny se prodloužily a některé zakázky byly zpožděny. I proto museli manažeři firmy na situaci velmi pružně reagovat.
Pokud byla zakázka zpožděna, komunikovali informaci zákazníkům v momentě, kdy ji obdrželi. Přestože se pár špatným recenzím nevyhnuli, většina zákazníků reagovala s pochopením. Zajímavostí také je, což ukázala i krize, že zatímco prodej běžných produktů se zastaví, špičkové a dražší se prodávají pořád. „Je to takový paradox, že ačkoli jsme prodali méně produktů, objem tržeb vzrostl.“
Systém FLOWii zjednodušuje realizaci procesů
Firma sází na dobře nastavené procesy, v rámci kterých využívá software FLOWii. I díky němu mají zaměstnanci a manažeři všechny důležité informace na jednom místě. „Využíváme online fakturaci a skvěle nám slouží také CRM systém s databází klientů. Navíc máme nastavený systém tak, aby v případě nemoci nebo dovolené zaměstnance, mohl ve firmě kdokoli převzít klienta a zakázku. Ve společném kalendáři zase vidíme, co máme ve firmě právě rozplánované,“ popisuje Andrej Lehota.
Díky FLOWii mají ve firmě dobrý přehled o cash flow. Firma si na měsíční bázi může činit finanční statistiky a má tak přehled, kolik peněz do firmy přichází, kolik z ní odešlo a kolik se očekává. Velmi dobře jí funguje také CRM systém, díky kterému může firma rozvíjet a aktualizovat databázi zákazníků, sledovat obchodní případy a evidenci zakázek.
„Víme si zadefinovat stav, v jakém se zakázka právě nachází a následně si je podle toho vyfiltrovat. Navíc máme FLOWii propojené s Google kalendářem, který si navzájem sdílíme a ať jsme kdekoliv, každý má k němu přístup.” Pokud tedy management plánuje pořadů nebo přesun mezi pobočkami, není třeba nikam volat. „Pokud některý z našich zaměstnanců například nečekaně onemocní, víme, kde má naplánovanou montáž a kdy má kontaktovat zákazníka, abychom zakázku dotáhli dokonce,“ dodává jednatel firmy.
TIP od Andreje Lehoty začínajícím podnikatelem
Můj otec mě vždy učil, že mít pořádek v papírech a financích je základ. Pokud bych měl něco začínajícím podnikatelům poradit, byly by to dvě věci. Dělejte to jinak a lépe než ostatní. Tehdy si vás lidé začnou všímat a začnou o vás mluvit. Druhou věcí je kontrola financí. Nic není důležitější, než každý měsíc sedět nad financemi. Pokud vám finančně utečou tři měsíce, můžete se dostat do problémů. No, pokud na měsíční bázi vidíte, kde jsou vaše peníze, odkud vám přijdou a kam vám utíkají, můžete mít firmu pod kontrolou.