Fenomén sociálních médií a jejich dopad na společnost přinesl u lidí řadu behaviorálních změn. Události posledních dvou let jen umocnil vývoj sociálního chování a interakcí v online světě. Spolu s rostoucím home officem se spotřebitelé při rozhodování a nakupování v ještě větší míře začali spoléhat právě na sociální sítě. Ty jsou tak pro podnikání často rozhodujícím faktorem úspěchu či neúspěchu.

Sociální média už déle nejsou jen o rozhovorech a spojování se s přáteli. Do popředí vstoupily obchod a služby. Sociální faktory vždy hrály roli v nákupních návycích spotřebitelů, ale všudypřítomnost chytrých telefonů a sociálních sítí způsobily doslova revoluci.

Nezáleží proto, zda provozujete malý lokální obchod nebo franšízu velké nadnárodní společnosti. Sociální média změnila marketing a jejich popularita stále roste. Staly se tak základní součástí obchodní marketingové strategie.

Jak jsme na tom se sociálními sítěmi v Česku a na Slovensku?

Nechme mluvit čísla. Průzkum společnosti Kepios uvádí, že sociální média v  České republice používalo začátkem roku 2022 až 8.05 milionů uživatelů, což představuje 75% z celkové populace. Jen samotný Facebook používá 4.85 milionů lidí.

Na Slovensku používalo sociální sítě 74,4 procent obyvatel, přičemž jen na Facebooku má reklama dosah až na 47,6 procent celkové populace. Jak se tento fakt promítá v praxi u konkrétních společností?

Jednu z nejúspěšnějších značek slovenského Facebooku Lidl-Slovensko sleduje přes půl milionu uživatelů. Přičemž podle reklamních údajů společnosti Meta používá Facebook na Slovensku téměř 2,6 milionu uživatelů. To znamená, že na této síti každý pátý člověk sleduje profil Lidl-Slovensko.

Pokud pozorujeme dění ve stejném segmentu, na druhém místě je Kaufland Slovenská republika s 281 tisíci sledovateli, což je téměř o polovinu méně. Přesto je i s tímto číslem mezi slovenskými komerčními značkami na Facebooku poměrně vysoko.

Obě společnosti v rámci svých kampaní naplno využívají obrovské výhody sociálních sítí a to fakt, že mají demografický dokonale cílenou reklamu.

Platforma YouTube vede, Twitter sledujeme málo

Pokud jde o reklamu na sociálních médiích, ještě vyšší čísla než Facebook dosahuje na Slovensku YouTube s 4,06 miliony uživatelů, což znamená, že reklama na této oblíbené platformě se dostane až ke třem čtvrtinám spotřebitelů a potencionálních zákazníků.

Slovenský trend následuje globální, ale toto tvrzení neplatí u každé jedné platformy. Specifický je  v tomto směru Twitter. Ten je populární zejména v USA a Japonsku, které již tradičně kopíruje americké trendy. Naproti tomu jej v tuzemských podmínkách používá jen 13 procent ze všech uživatelů sociálních médií.

Platí tedy, že při výběru sociálních sítí je důležité zohlednit kulturní specifika té které země a nutno je i zvážit segment, ve kterém firma podniká. Neplatí to u velkých komerčních hráčů jako jsou banky, které si mohou dovolit dělat velké kampaně na všech sociálních platformách.

Spojte se s konkrétním publikem

Společností na celém světě při pokrývání jednotlivých segmentů trhu na sociálních médiích nevybírají platformy jen podle specifik dané země, ale při jejich volbě se rozhodují i ​​podle věku své cílové skupiny.

TikTok, jehož uživateli byli zpočátku zejména teenagery, si postupně osvojili i starší generace. Přesto je právě tato platforma používána pro účely marketingu a reklamy nejčastěji společnostmi, jejichž cílovou skupinou jsou náctiletí.

Instagram je sociální platforma, která by si zasloužila zvláštní článek a je opravdu unikátní. Nejvíce sledovatelů, tzn. followerů, má její samotný účet @Instagram. O to zajímavější je, že po něm nenásleduje profil žádné obchodní společnosti, ale konto @cristiano patřící slavnému fotbalistovi Ronaldovi s více než 440 miliony followerů.

Přitom až o polovinu méně sledovatelů má na Instagramu nejúspěšnější značka v segmentu módy a sportovního oblečení Nike s více než 217 miliony followerů. S Instagramem tak v marketingu vstoupili do hry i influenceři, kteří dokáží propagovat produkt často mnohem úspěšněji, než samotný profil značky, která produkt nabízí.

Tipy pro výběr vhodné platformy sociálních médií

Facebook

Facebook má největší uživatelskou základnu ze všech sociálních médií. V závislosti na vašem publiku a rozpočtu má tato platforma potenciál být pro vaši firmu nejlepším způsobem, jak oslovit co největší počet lidí online. Uživatelé Facebooku spadají do širokého spektra demografických kategorií, zejména pokud jde o věk.

Facebook je obzvláště efektivní způsob, jak oslovit uživatele internetu ve věku 25 let a starších. Zároveň obsahuje spoustu různých funkcí. Můžete si na něm vytvořit firemní stránku, nastavit otevírací dobu, různé odkazy, tlačítka „Zavolat nyní“ i podrobné analýzy, díky kterým je pro firmy atraktivní.

Facebook je ideální platforma pro propagaci obsahu z vašeho blogu nebo pro sdílení různých zdrojů a návodů s vašimi čtenáři. Algoritmus Facebooku také miluje videoobsah, takže zkuste sdílet nějaká videa ze zákulisí pomocí telefonu.

Facebook je také nejlepší platforma pro sdílení obsahů ve formě externích odkazů například z vaší webové stránky, případně příspěvků lidí s obrázky a krátkým textem. Umožňuje vám dokonce komunikovat se zákazníky i prostřednictvím skupin.

Nevýhody: Dosah příspěvků na Facebooku neustále klesá, protože uživatelé tráví více času na novějších sociálních médiích. Společnost poškodily také problémy se soukromím uživatelů a s bezpečností údajů.

Instagram

Instagram má méně funkcí než Facebook, což usnadňuje i malým podnikům naučit se jej používat poměrně rychle. Navíc, jeho rozhraní je elegantní a snadné. Instagram se stává stále silnějším nástrojem pro malé a střední firmy.

Instagram je nejlepší pro sdílení vizuálního obsahu a poutavých obrázků – je něco jako vaše online galerie. Instagramové příběhy vám umožňují nahrávat krátké videa, kterými můžete oslovit své zákazníky a vytvořit tak osobnější dojem vaší značky. Pokud tvoříte video obsah nebo prodáváte vizuálně přitažlivý produkt a službu - působíte v oblasti gastro, módy, kosmetiky - Instagram může být pro vaši firmu skvělým způsobem, jak oslovit více lidí.

Ačkoli Instagram funguje nejlépe pro lifestylové a vizuální značky, může se na něm najít každá firma, která si zvolí dobrou strategii. Zkuste se poohlédnout po konkurenci a inspirovat se dalšími firmami.

Nevýhody: Firmy mají často problémy s měřením návratnosti investic do Instagramu, protože jejich příspěvky nemohou obsahovat odkazy, které jim pomáhají sledovat míru prokliky (CTR) a konverze.

Všechny typy malých firem mohou na Instagramu uveřejňovat poutavý obsah, který se může stát rychle virálním. Třeba mít však na paměti, že platforma je především vizuálního charakteru a zaměřená na příběhy. Myslete proto na to, zda máte dostatečný obrazový materiál pro zviditelnění vašeho podnikání.

LinkedIn

LinkedIn je ideální platforma pro společnosti, které se věnují prodejům typu business-to-business (B2B). Lidé využívají LinkedIn především na networkování, a tedy síťování se s jinými profesionály z různých oborů.

LinkedIn dnes umožňuje založení účtů i firmám, čímž mohou i prostřednictvím něj postupně rozvíjet svou značku. Vždy je však dobré, pokud se do šíření firemních příspěvků na LinkedIn zapojují i ​​zaměstnanci firmy.

LinkedIn se používá především jako profesionální platforma pro sdílení příspěvků souvisejících s byznysem a prací. Zároveň umožňuje sdílení lidských příběhů s propojením na firemní prostředí, čímž můžete inspirovat druhé. Pokud vaše firma disponuje analýzami, případovými studiemi, zajímavostmi ze světa byznysu, publikujte je i na LinkedIn.

Nevýhody: Jelikož lidé často používají LinkedIn pro profesionální interakce, nemějte přehnané očekávání zaměřené výlučně na prodej. Na LinkedIn můžete získat skvělé kontakty, ale neznamená to, že rychle dosáhnete vysokých zisků a tržeb.

Twitter                                                           

Zatímco většinu uživatelů na Facebooku a Instagramu tvoří ženy, zhruba dvě třetiny uživatelů Twitteru tvoří muži. Firmy s převážně mužskými zákazníky mohou na Twitteru najít větší publikum než na jiných platformách sociálních médií.

Twitter se nejlépe používá ke sdílení rychlého a věcného obsahu. Navíc tweety mají mnohem kratší životnost. Platforma je však vhodným místem pro různé novinky a aktuality. Funkce retweet vám umožňuje sdílení obsahu jiných stránek. Populární je také nahrávání obrázků, nebo sdílení infografik. Krátká videa také mohou upoutat pozornost někoho, kdo roluje v jejich informačním kanálu. Twitter zpopularizoval používání hashtagů, které uživatelům umožnily sledovat konkrétní téma. Tím, že používáte hashtagy, mohou tweety vaší značky oslovit širší publikum.

Lidé často přicházejí na Twitter, aby se dozvěděli o aktuálních událostech nebo by se podělili o virové hashtagy, což z něj činí obzvláště užitečnou platformu pro malé podniky v mediálním průmyslu. Jiné firmy mohou využívat Twitter fektivně vytvářením nebo účastí na hashtagech.

Nevýhody: Stejně jako v případě jiných platforem, by ste si na Twitteru měli  dávat pozor na zneužití hashtagů.

YouTube

Používá se ke globálnímu sdílení videí. Jako celosvětově druhá nejnavštěvovanější webová stránka hned po vyhledávači Google má obrovský potenciál oslovit vaše publikum. Na YouTube můžete sdílet krátká i dlouhá videa. Záleží na poselství, které chcete komunikovat a publika, které chcete oslovit.

Mladší publikum se často vyznačuje udržením kratší pozornosti nebo je schopne přeskočit video, které je delší než pár minut. Výhodou je, že dnes již natočíte a vysdílíte video i se smartphonem – ať už zvolíte vzdělávací obsah nebo zajímavá krátká videa s ukázkami vašich produktů, služeb nebo s návody. Chcete-li rozvíjet svoji značku, YouTube můžete využít v rámci marketingu i na videoreklamu.

Pokud lidé o vaší firmě nevědí a neznají ji, nemohou se stát vašimi zákazníky. Sociální média zvyšují vaši viditelnost mezi potenciálními zákazníky a umožňují vám oslovit široké publikum s vynaložením poměrně malého množství času a úsilí.

Daniel Staník